علیرضا کیامهر مدیر مدرسه هتلداری پروژه پدیده شاندیز

fjrigjwwe9r2article:location_announce

مصاحبه با علیرضا کیامهر مدیر پروژه مدرسه هتل داری و مدیر پروژه بهره برداری هتل پروژه پدیده شاندیز

برگزاری نمایشگاه هتل داری و گردشگری در مشهد بهانه ای شد تادوستان زیادی را در آنجا ملاقات کنم. از جمله این دوستان ، عزیزان ما در مجموعه پدیده شاندیز بودند که به دعوت ایشان بازدیدی را از پروژه پدیده داشتیم. من تا به امروز چیزهای زیادی از پدیده شنیده بودم، ولی به محض ورود به مجموعه پدیده با بزرگترین پروژه گردشگری و توریستی که تا به حال دیده بودم مواجه شدم.

در حال بازدید ، متوجه شدیم که پدیده در تدارک راه اندازی وتجهیز یک hotel school است. این همه سال حضور در عرصه گردشگری باعث شده بود که با دقت و وسواس بیشتری به پروژه hotel school توجه کنم.  با ورود به این پروژه آقای کیامهر (مدیر پروژه مدرسه هتلداری پدیده) توضیحاتی  را درباره پروژه ارائه کرد.

بدون‌شک امروزه نیاز اول صنعت گردشگری و هتل داری در دنیا به روز شدن و یا به عبارت دیگر پیاده سازی استاندارهای تدوین شده و در بعضی از موارد بومی سازی این استانداردها می باشد موردی که در میان صحبت های آقای کیامهر به آن توجه می شد.

از جهاتی باید به hotel school به دید یک پروژه ملی نگاه کرد. پروژه ای که میتواند تمام ضعف های عیان صنعت هتلداری استان،کشور و حتی منطقه را بپوشاند.

اگر همه ما به دور از نگاه های مغرضانه این پروژه را یک پروژه ملی دانسته و و با همبستگی به راه اندازی هرچه سریعتر  این پروژه بزرگ کمک کنیم، میتوان امید داشت که درآینده یکی از بهترین hotel school های کشور در مشهد راه اندازی شود.

یکی از بزرگترین اتفاقاتی که در صنعت هتل داری دنیا می افتد، ارائه یا فروش خدمت است. ولی متاسفانه در صنعت هلتداری ما فروش اتاق حرف اول رامیزند. هتل اسکول گامی مهم در جهت این تغییر دیدگاه خواهد بود. این کار با آموزش صحیح و تربیت نیروی انسانی خوب برای صنعت هتلداری و گردشگری میسر خواهد شد و بااستفاده از اساتید مجرب داخلی و خارجی این پروژه میتواند به سرمنزل مقصود برسد ویکی از بزرگترین ضعف های صنعت هتلداری کشور را که استانداردسازی و آموزش هست برطرف کند.

از آقای کیامهر مسئول پروژه خواهش کردیم که به تعدادی سوالات ما پاسخ بدهد.

                                                                                                                                           حسین شرکت

با سلام، لطفا ضمن معرفی، مختصری از سوابق مدیریتی خود را بفرمایید.

با عرض سلام، علی رضا کیامهر هستم، مقطع کارشناسی را در رشته مدیریت هتل داری و مقطع کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت پروژه تحصیل نموده ام. از سال 1378 وارد حرفه هتل داری شده و کار خود را با سمت مدیریت رستوران و تشریفات در هتل فجر اهواز آغاز نمودم . کار در هتل اهواز به صورت نیروی مقیم ، به مدت سه سال بطول انجامید . بعد از آن وارد حوزه آموزش شده و در زمینه کارهای آموزشی به عنوان مدرس سازمان میراث فرهنگی شروع به فعالیت نمودم . در زمان راه اندازی هتل پارس کرمان به درخواست مدیریت ارشد گروه هتل ها، به عنوان مدیر مقیم ( مدیر روز و مدیر شب بطور همزمان ) بمدت بیش از یک سال در کرمان انجام وظیفه نمودم . پس از انتخاب اینجانب به  عنوان مدیرآموزش هتل های پارس ، در دفتر مرکزی مستقر ، و آموزش کارکنان هتل های پارس کرمان، اهواز، تبریز و مشهد را آغاز نمودم .  سپس به دستور مدیرعامل وقت هتل های پارس، به عنوان مدیرشب هتل پارس مشهد، عازم مشهد مقدس شده که بعد از مدت کوتاهی، مدیریت روز، مدیریت شب و مدیریت غذا و نوشابه به من واگذار گردید . از سال 1385 با یک قرارداد آموزشی، همکاری با پدیده را آغاز نموده و بعد از آن به عنوان مدیر رستوران و همچنین مدیر آموزش پدیده منصوب شدم. هم اکنون نیز به عنوان مدیر پروژه مدرسه هتل داری و همچنین به عنوان مدیر پروژه بهره برداری هتل ، فعالیت می نمایم .

چرا HOTEL SCHOOL ؟

در سالیانی که در صنعت هتلداری فعالیت داشتم، کمبود یا عدم وجود آموزش را در این صنعت حس می کردم، به عبارت دیگر وجود یک مدرسه هتلداری مطابق با استاندارهای  بین المللی به عنوان یک نیاز اساسی به وضوح دیده می شد. در زمان فعالیت در گروه هتلهای پارس، با مدارس هتلداری متعددی در خارج از کشور مکاتبه نمودیم ، که علیرغم بازدیدها و موافقت با تاسیس شعباتی در ایران ، متاسفانه بنا به دلایلی این امر میسر نگردید.

در مجموعه پدیده، با کمک مضاعف آقای پهلوان، این فکر به صورت یک طرح جامع مطرح گردید . در این جا باید از آقای پهلوان تشکر و قدردانی ویژه داشته باشم که جهت تأسیس این مدرسه هتلداری، از هیچ کمک مادی و معنوی دریغ ننمودند ، به ندرت میتوان افرادی را نام برد که تا بدین حد هزینه های سنگین مالی را جهت آموزش متحمل شوند ( عدم ساخت مدرسه هتلداری در این ابعاد و استاندارد ، تا به این لحظه ،  تایید این امر می باشد ) ولی عقیده ایشان بر پایه رشد جوانان بوده که در نهایت به سرافرازی کشور عزیزمان ، ایران اسلامی منتهی خواهد گردید . در اجرای این طرح ما بیشتر به دنبال باقیات الصالحات و سرافرازی ایران اسلامی مان هستیم.  در سال های اخیر طرحهای زیادی مبنی بر تأسیس اولین مدرسه هتلداری کشور مطرح شده بود که فقط در حد ارائه طرح باقی ماند . اما در پدیده از ارائه طرح تا موافقت و اجرای آن کمتر از یک سال طول کشید.

یکی از مشکلاتی که در سطح هتل های خوب ایران ریشه یابی کرده ایم این است که : سرمایه گذاران در پلان کاری خود ، طراحی نقشه ، ساخت و تجهیز هتل را دارند و هیچ برنامه ای در خصوص موارد نرم افزاری مجموعه خود پیش بینی ننموده اند . پس از تجهیز در مرحله بهره برداری پرسنل از طریق آگهی و فراخوان جذب و تأمین می گردند . این گونه جذب نیرو باعث میگردد که پرسنل با سابقه کار ، سطح آموزش و بینش فکری متفاوت در یک مجموعه بزرگ جهت راهبری آن هتل ، گرد هم آیند . که این امر ، مدیریت کردن این افراد را برای هر مدیری سخت و طاقت فرسا خواهد نمود . نمی توان تفکر 20 ساله را با کسی که 5 سال در این زمینه فعالیت داشته و فردی که برای اولین بار فعالیت در این صنعت را آغاز نموده ، کنار یکدیگر قرار داد، قطعا بعد از یک مدت هتل لطمه خواهد دید . عدم تطبیق نوع رفتار حرفه ای با روش کاری پرسنل سبب سخت شدن کار برای افراد و در نهایت خروج آن از مجموعه می گردد . مجددا هتل کسری نیروی خود را با سیاست قبلی تامین می نماید و باز هم همان چرخه شروع می گردد . این نوع رفتار ناشی ازتفکر آنان بوده که نیروی انسانی را سرمایه اصلی مجموعه ندانسته در نتیجه آموزش را هزینه می پندارند . در حالیکه آموزش سرمایه گذاری به جهت ارتقاع نیروی انسانی می باشد. پرسنل در هر مجموعه اشیاء فیزیکی نبوده که پس از دوره استهلاک تعویض شوند بلکه آنان سرمایه اصلی بوده که با رشد و پرورش حتی میتوانند حافظ سرمایه مادی باشند .

با عنایت به آسیب شناسی فوق ، و سیاست کاری پدیده که هدفش پایه گذار بودن است ، و نمی خواهد تجربه ناموفق دیگران را تجربه نماید ، طرح تاسیس مدرسه هتلداری قبل از بهره برداری هتل مورد تایید و اجرا قرار گرفت . در مدت زمان باقی مانده تا بهره برداری هتل ، نیروهای مستعد درون سازمانی و خارج از سازمان شناسایی شده و مورد آموزش قرار می گیرند . در زمان تجهیز و بهره برداری آزمایشی نیروهای آموزش دیده که دارای  رفتار سازمانی استاندارد و یکسان هستند ، جذب هتل شده و محیط کاری خود را تجهیز و بهره برداری می نمایند . مانند مدرسه هتلداری که واحدهای مختلف R&D ، آموزش ، IT در حال انجام فعالیت روزانه و برنامه ریزی اهداف آتی می باشند .

 از مهمترین مزایای این مدرسه ، همجواری آن با هتل بوده که  دانشجویان در حال تحصیل روزانه شاهد روند ساخت هتل از نزدیک می باشند .

 

این پروژه چه موقع به بهره برداری میرسد؟

با استعانت از خداوند متعال طی دو ماه آینده قصد بهره برداری از این پروژه را بطور کامل داریم .

برای مجوز های لازم مدرسه هتلداری چه اقداماتی انجام داده اید؟

ما برای اخذ مجوز ها اقدام نموده و طرح های نهایی خود را برای سازمان میراث فرهنگی ارسال کرده ایم که در این جا باید از همکاری این سازمان به جهت مساعدت لازم قدردانی نمود . بعد از اخذ مجوز های داخلی ، از طریق همکاری با یکی از معتبرترین مدارس هتلداری دنیا، که کارهای اولیه آن در حال انجام است، تاییدیه های (certificate) آن مدارس  هم دریافت خواهد گردید و همچنین با UNWTO  هم مکاتباتی در حال انجام است که امید است تاییدیه لازم اخذ گردد .

آیا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همکاری های لازم را با این پروژه داشته است ؟

بله. به طور کامل در این زمینه با ما همکاری نموده اند .

از نظر استاندارد سازی و مطابقت با مدرسه های هتلداری روز دنیا چه جایگاهی را برای مدرسه هتلداری پدیده میبینید؟

مدرسه هتلداری که ما در حال بهره برداری آزمایشی آن هستیم به جرأت میتوان گفت که قابل رقابت با مدارس هتل داری دنیا است. در بسیاری از مسائل با آن ها برابری میکنیم. در بعضی از موارد بخاطر کمبود امکانات و شرایط دیگر در رده های پایین تری از آن ها قرار می گیریم و در بعضی موارد ما از آن ها بالاتر هستیم. به عنوان مثال مدارس هتلداری در کنار خودشان واحدهای اقامتی نیز دارند که من بعید می دانم تعداد آن ها حداکثر از 150 واحد بیشتر باشد، اما در مجموعه پدیده ساختمان ها و برج اقامتی و هتل 5 ستاره که روی هم رفته در حدود بیش از 2500 واحد اقامتی را شامل می شوند و در سه سطح مختلف، خدمات ارائه می کنند، در کنار این مدرسه هتلداری وجود دارند که این موضوع مدرسه ما را واقعا متمایز می نماید .  

از لحاظ کارگاه های تخصصی ، تمامی واحدهای تخصصی هتل به صورت شبیه سازی در سیستم آموزشی مان لحاظ شده اند. به عنوان مثال کارگاه تخصصی آشپزی که مجهز به کلیه دستگاههای آشپزی روز دنیا بوده و کارآموزان میتوانند تمامی آموزش های تئوری و عملی را زیر نظر اساتید برجسته و زبده ایرانی و خارجی ببینند . کارگاه قنادی، شیرینی پزی، نانوایی و انواع دسر .کارگاه فرانت آفیس (پذیرش) (که دارای یک لابی شبیه سازی شده می باشد ) . کارگاه تخصصی رستوران ، تشریفات و کافی شاپ که مجهز به دستگاههای کافی شاپ ، میز و صندلی جهت آموزش های میزبانی ( انواع سرویس دهی ) و تشریفات ، می باشد .کارگاه تخصصی خانه داری که دارای یک  اتاق نمونه هتلی ( اتاقی کاملا شبیه اتاق های هتل پنج ستاره پدیده شاندیز و منطبق با متراژ آن ) جهت انجام امور روزانه واحد خانه داری ( میدها و سوپروایزرها ) طراحی شده است . در این طرح دانشجویان همزمان با گذراندن دروس تئوری ، آموزش های مکمل عملی را نیز فرا می گیرند .

مدرسه هتلداری هم چنین مجهز به لابراتوار زبان و کامپیوتر با تجهیزات عالی می باشد که هدف آن آموزش و در نهایت ارائه مدرک زبان انگلیسی و عربی مرتبط با هر واحد تخصصی هتل ، به دانشجویان می باشد . یکی از الزامات کار در هتل پدیده داشتن این مدرک خواهد بود .

وجود کتابخانه ای کاملا تخصصی با کتابهای مرجع از شاخصه های اصلی این مدرسه می باشد که با توجه به محل مورد استفاده ، دارای توان علمی بالائی است .

از ایده های نو در این مدرسه میتوان به اتاق فکر اشاره نمود که اتاقی با طراحی خاص جهت ثبت ایده ها و نظرات  دانشجویان در نظر گرفته شده است . روزانه موضوعی مطرح و از طریق سایت اطلاع رسانی می گردد و پس از ثبت نظرات طی مراحل برنامه ریزی شده ، اولویت بندی شده و به واحد تحقیق و توسعه تحویل میگردد . در واحد تحقیق و توسعه ، جدید ترین مطالب هتلداری روز دنیا از سایت های مختلف ، کتب ، مقالات و ... جمع آوری و ترجمه می گردد .

 

 

آقای کیامهر همیشه به دلیل گرانی کتاب ها و عدم دسترسی به منابع دانشجویان آسیب های زیادی را دیده اند. پدیده چه راهکاری برای رفع این معضل دارد؟

از سنوات گذشته تا کنون دانشجویان ما از جزوات و کتاب هایی استفاده می نمودند که مربوط به دهه 70 یا 80 میلادی بود. برای اینکه مدرسه هتلداری پدیده از دانش روز دنیا عقب نباشد، ما برای این کتابخانه بیش از یک میلیارد ریال کتاب تهیه کرده ایم. بیش از  80 درصد این کتب ،  از دانشگاه های هتلداری سراسر دنیا توسط رایزنی که با اساتید انجام گردید ، گردآوری شده و فقط 20 درصد از کتب از بازار داخلی تهیه شده است . تمامی این کتاب ها کتابهای مرجع و آخرین نسخه های منتشر شده هستند. در حوزه های مختلف هتلداری اعم از طراحی و ساخت هتل ، معماری هتل ، مدیریت هتل، فرانت آفیس، خانه داری، تشریفات و پذیرائی، بهداشت و ایمنی در هتل، فنی و مهندسی هتل و ... ، کتب زیادی خریداری شده است . یکی دیگر از کار های بسیار مهم و مفید در حال انجام ، ترجمه تخصصی بیش از 20 جلد از کتب مرجع خریداری شده ، می باشد ، که پس از چاپ وارد بازار خواهند گردید . این فعالیت خدمتی به صنعت هتلداری و دانشجویان این رشته می باشد  . 

به عنوان کسی که در صنعت آموزش هتل داری حضور داشته اید و با توجه به دغدغه هایی که در رابطه با آموزش داشته اید، بالطبع با مشکلات صنعت هتل داری هم آشنا هستید. به نظر شما عمده این مشکلات چیست؟

عمده دلایل مشکلات هتل های ما نبود نیروی متخصص و آموزش دیده است افرادی که در حرفه خود متخصص نبوده و در رابطه با شغل خود آموزش لازم را ندیده اند ، متأسفانه این مشکل در بین اکثر سطوح مدیریتی قابل روئیت است  .

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی ، مهمان ناراضی از مکان یا خدمات ارائه شده ، میتواند حدود 15 نفر را از دلایل نارضایتی خود مطلع نماید، اما اگر کسی رضایت داشته باشد تنها 5 نفر دیگر را از این رضایت مطلع می نماید .  من فکر میکنم داشتن یک عمارت زیبا و مجلل به تنهایی برای جلب رضایت میهمان کافی نیست. وقتی فردی وارد یک هتل می شود و چند روزی اقامت می نماید ، تنها خاطرات خوب آنجا مانند: لبخند و برخورد خوب پرسنل هتل، برآورده شدن نیازها در اسرع وقت و اینکه آسایش خود و خانواده اش تأمین شده باشد در خاطر میهمان می ماند. در حقیقت ارائه و فروش خدمت جزو عمده مشکلات صنعت هتلداری کشور است.

ما ایرانی ها به میهمان نوازی مشهور هستیم که متاسفانه این فرهنگ را برای خود بصورت مدون در صنعت هتلداری نداشته و در اجرا به آن پایبند نیستیم (فرهنگ در استقبال، فرهنگ در بدرقه و .... ) تمام آموزشهای ما برگرفته از آموزش های غیر ایرانی بوده که به صورت جزوه به دانشجوها ارائه می گردد .  

یکی از اهداف بلند مدت در پدیده این است که کلیه استاندارد هایی را که در سایر نقاط دنیا وجود دارد جمع آوری و این استانداردها را بومی سازی نمائیم که خود حرکتی نوین در صنعت هتل داری است. ما ایرانی هستیم؛ در بسیاری از موارد فرهنگ ما غنی تر از سایر فرهنگ ها بوده که قراردادن آن در کنار این استانداردها ، میتواند استاندارد جدیدی را تدوین نماید که با فرهنگ والای ایرانی همخوانی داشته باشد . با این اقدام میتوانیم هتل های ایران را صاحب فرهنگ جدیدی در زمینه ی پذیرایی کرده و  خاطره ای خوب را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم نماییم .

اگر بخواهیم از دید کارشناسی و جامع به این قضیه نگاه کنیم، صنعت هتلداری ما دارای دو مشکل بزرگ استاندارد و آموزش است.

شما معتقدید که اگر نقیصه استاندارد و آموزش حل بشود صنعت هتلداری ما نیز مشکلی در این زمینه نخواهد داشت؟

آموزش همه چیز را در بر خواهد گرفت، بسیاری از هتل های ما استاندارد ساخته نمی شوند، مثلا آشپزخانه طوری طراحی نمی شود که خدمات مطلوب به رستوران بدهد. آسانسور ها طوری طراحی نمی شوند که مسائل امنیتی در آن ها رعایت گردد. متراژ و طراحی لابی به گونه ای  نیست که آرامش را به میهمان هدیه داده و آن فضای مناسب را ایجاد نماید. عدم توجه به ارتباط مطلوب بین فضاها که کاربری را بدون نقص نماید .  اگر طراحان و مهندسین ما دید هتلی داشته باشند و استانداردهای هتلی روز دنیا را بدانند، دیگر از لحاظ ساختاری هتل با مشکل مواجه نخواهند بود . در مشاوره با هتل هایی مواجه بودیم که دارای مشکلات زیر ساختی بودند .  برای مثال در یکی از هتل ها فاصله لاندری با طبقات میهمان بیش از 250 متر بود. در دیگری آشپزخانه در ساختمان مرکزی بنا شده و واحدهای اقامتی در برج های کناری،کاملا واضح است که این هتل ها هیچ وقت نخواهند توانست روم سرویس خوبی ارائه نمایند . افت دما و کیفیت ، حمل ظروف و ترولی ها در حضور میهمان به دلیل عدم توجه ارتباط بین فضاها می باشد .

در حوزه بازاریابی، بعضا بازاریابی های ما کارشناسانه و علمی نیست. هر کسی از دید تجارت شخصی به قضیه نگاه می کند. درصورتی که بازاریابی هتل یک علم است، تعریف تورهای مختلف، تورهای پکیج در زمان های مختلف و شناخت بازار های هدف یک علم است. ما نه تنها به علم بازار یابی توجه نداریم بلکه رأسا و شخصا برای یک هدف کوتاه مدت برنامه ریزی خاص می نماییم ، این روش ممکن است در کوتاه مدت نتیجه بدهد، اما در بلند مدت  نه تنها ما را به هدف مطلوب نمی رساند بلکه در بسیاری موارد باعث زیان می گردد . اگر افراد تحصیل کرده در این رشته ، در پست بازاریابی و فروش هتل مشغول فعالیت شوند قطعا هتل به رشد مطلوب خواهد رسید .

فرمودید همکاری سازمان میراث فرهنگی تا الان خوب بوده است. چه توقع دیگری از مسئولین در ارتباط با پروژه مدرسه هتل داری و هتل پدیده دارید؟

تنها خواسته ما، ادامه این همکاری و کمک سازنده به رشد این  " تفکر و ایده" که به واقع یک پروژه ملی است، می باشد . مجموعه پدیده اهداف بزرگی دارد و این توانایی را در خود می بیند که کشورهای منطقه را نیز از آموزش های خویش بهره مند سازد. یکی از اهداف آن است که ایران در زمینه آموزش و مشاوره ساخت هتل به کشورهای مجاور لایسنس ارائه نماید .  ما این پتانسیل را در ایران و در پدیده داریم.

امید است که شاهد تاسیس مدارس هتلداری در سایر نقاط کشور بوده که خود نه تنها میتواند از خروج ارز ، از کشور جلوگیری نماید بلکه با جذب دانشجو از سایر کشورها میتواند درآمد ارزی کسب نماید .  

 

و اما صحبت های پایانی آقای جناب کیامهر به عنوان مدیر پروژه مدرسه هتلداری پدیده

مجددا با تمام وجود از آقای پهلوان مدیریت عامل شرکت پدیده تشکر می نمایم که نه تنها با این ایده و طرح موافقت نمودند ، بلکه با درایت ایشان پروژه با سرعتی بی نظیر در مدت 10 ماه اجرایی گردید .

در پایان امیدوارم ، شاهد روزی باشیم که با توجه به پتانسیل موجود ، دانش خود را به سایر کشورها صادر نماییم .

 

30 مرداد 1393 منبع :
fjrigjwwe9r2article:abstract_article
پارس رزرو

تعداد بازدید 3027
   اخبار
درباره ما

تمامي فعالیت های مربوط به رزرو این سامانه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تماس با ما

ایران - مشهد - هاشمیه ۱۱ - پلاک ۲۰ - نسل داده پردازی ایلیا

۹۸-۵۱۳۸۸۱۷۳۵۴+

۹۸-۹۱۵۴۲۰۰۰۲۵+

نماد اعتماد الکترونیکی
شماره حساب ها
بانک ملت
رضا ضمیری اکبرزاده
۶۱۰۴۳۳۷۹۴۲۳۳۴۳۰۹